Domov / DRON Xiaomi: splnený pilotný sen

DRON Xiaomi: splnený pilotný sen

Drony boli pred pár rokmi výsadou hnuteľných nadšencov, v súčasnosti sa už cenovo veľa priblížili bežným užívateľom. Dron je skvelá hračka, ktorá je určená všetkým, ktorí chcú byť piloti, ale buď sa boja alebo nemôžu lietať, a pre tých, ktorí ako malí chceli mať model lietadla, ale nie sú dostatočne šikovní na to, aby si ho zostavili.

Dron sa totiž skladá zo samých veľkých súčastí, ku ktorému nepotrebujete žiadne technické znalosti ani zručnosti. Všetko sa Vám navyše pohodlne vojde do väčšej tašky alebo batohu, takže sa krásne prepravuje. Narozdiel od lietadielok sa aj ľahšie pilotuje - funguje totiž na princípe vrtuľníka, takže dokáže aj stáť a otáčať sa na mieste.

Dron sa pilotuje pomocou ovládania, ktoré vyzerá ako wifi router - v skutočnosti je ale oveľa múdrejší. Umožňuje nielen riadiť výšku a smer letu Drona, ale aj kameru, ktorá je na ňom pripevnená a ktorú môžeme použiť nielen na natáčanie FULL HD videí a fotiek s vysokým rozlíšením, ale s jej pomocou dron aj pilotovať - zábery z nej vidíte na mobile pripevnenom na ovládaní. Natočený materiál je možné ukladať na pamäťovú SD kartu, ktorú vložíte priamo do Drona.

V telefóne je nainštalovaná špeciálna aplikácia, ktorú treba cez wifinu synchronizovať s Dronom. Cez ňu pozorujete, čo sa s Dronom deje vo vzduchu. Vybrať si môžete medzi satelitnou mapou, na ktorej sa pozícia Dronu zobrazuje s pomocou GPSka, alebo medzi priamym prenosom z kamery. Neslúži však iba k pilotovaniu, ale aj na ukladanie dát - pamätá si dĺžku a čas letu, ktorú si potom môžete spolu s naletenými súradnicami uložiť do letového denníka.

V aplikácii máte k dispozícii niekoľko letových módov - napríklad začiatočnícky mód nepovolí Dronu vzdialiť sa od vás viac než 100 metrov horizontálne a 30 metrov vertikálne a obmedzuje rýchlosť na maximálnych 6 m / s, čo je 21.6 km / h. Tento mód môžete deaktivovať až po minimálne 300 nalietaných minútach. Maximálna výška, ktorú dron môže dosiahnuť, je 120 metrov a rýchlosť 65 km / h. Vďaka GPSce môžete Dronu nadiktovať konkrétnu polohu, kam má letieť natáčať, prípadne mu naplánovať trasu, kadiaľ má letieť. Možný je aj režim, kedy dron dokola oblieta zvolené miesto. Ak sa stratí z dosahu ovládača, vie sa sám vrátiť. Dron vie komunikovať s ovládačom až na vzdialenosť 2 kilometrov.

Po dosadnutí na zem sa dron sám vypne, takže sa nemôže stať, že by Vám uletel bez Vašej kontroly. Navyše tým aj šetrí energiu v batérii, ktorá sa vybíja celkom rýchlo - dron vydrží vo vzduchu okolo 27 minút na jedno nabitie.

Tento špión so svojimi rozmermi 254 X 13.8 x 38 mm a hmotnosťou 1376 gnení žiadny obor - to je výhoda, protože vďaka tomu preletí naozaj hocikde. To dáva priestor pri natáčaní rôznych zaujímavých videí. Aj cez svoje menšie rozmery však o sebe dáva dosť vedieť - jeho štyri vrtule sú pomerne hlasné, moc zvuku u videí teda nenahráš. V porovnaní s klasickými benzínovými modelmi je ale krásne "tichý".

Ak sa Vy naopak teraz nahlas radujete nad nápadom si Dron zaobstarať, odporúčam Vám pozrieť sa na náš eshop alebo YouTube kanál, prípadne na Instagram.

 

bloger Jirka