Domov / Lenovo K80M: Rozporuplný mobil

Lenovo K80M: Rozporuplný mobil

Model K80M od Lenova sa najviac hodí pre pesničkára - teda ľudí hľadajúcich dostatok pamäte na počúvanie svojej obľúbenej hudby a zároveň neriešiaci najnovšie technológie.

Je to rozporuplný telefón. Na jednu stranu Vám udrie do oka svojou 32 GB pamäťou - nestáva sa veľmi často (bohužiaľ skôr iba výnimočne), aby telefóny pod 200 eur mali úložisko s veľkosťou 32 GB. Na stranu druhú má však veľa nedochytaných detailov. Najviac ma štve "detail" týkajúci sa práve úložiska - po zapnutí zistíte, že 7.58 GB z deklarovaných 32 zaberá systém. Jedným slovom nehoráznosť.

Druhým detailom je ovládanie. Chápem, že výrobca umiestnil tlačidlá telefónu na druhú stranu, ako býva zvykom u ostatných telefónov - teda na ľavú. Chce sa odlišovať. Chápem aj, že pozmenil funkcie tlačidiel virtuálnych - napríklad správca aplikácií bežci na pozadí spustíte podržaním domovského (teda prostredného) tlačidla. Čo však nechápem, je absencia možnosti prenastavenia týchto tlačidiel do podoby, na ktorú som zvyknutý.

Trochu by som sa bál o optiku hlavného foťáku, ktorá je vyvýšená oproti chrbtu. Vzhľadovo pôsobí našlapaným dojmom, v skutočnosti však zväčšuje riziko jej poškodenia, keďže nie je nijako zo strán krytá svojim rámčekom. Môže sa Vám teda ľahko stať, že Vaše fotky budú rozmazané od nečistoty alebo škrabancov na optike. Foťáky sú 13 (hlavný) a 5 (selfie) Mpx fotky.

O poškriabanie 5.5 "Full HD displeja sa báť nemusíte, chráni ho totiž fólia. Odporúčam však poobzerať sa aj po tvrdenom skle, ktoré Váš displej okrem poškriabaniu ochráni aj pred pádom. Farby displeja sú v pôvodnom nastavení neprirodzene sýte, dajú sa však prenastaviť do sympatickejšej podoby.

Nedomyslené je tiež umiestnenie hlavného reproduktora na zadnej časti prístroja, kvôli ktorému Vám muzika hrá do stola, prípadne do ruky, nepočúvate ak ju práve v slúchadlách. Tento reproduktor postráda akékoľvek basy, takže náročnejších poslucháčov na dlhodobejšie kvalitné počúvanie ani v kontexte mobilov nezaujme. Naopak solídne počúvanie ponúka K80M v slúchadlách, a to aj napriek absencii možnosti nastavenia zvuku pomocou ekvalizéra.

Ďalšia moja výčitka smeruje k správcovi aplikácií bežiacich na pozadí. U neho chýba možnosť ukončenia viacerých aplikácií naraz. Keď mi na pozadí beží treba päť APEK, ktoré chcem vypnúť, aby mi nezaberali operačnú pamäť a batériu zbytočne neoberali o energiu, musím vypínať každú zvlášť. A to je celkom pôrod.

Musíte však vziať do úvahy, že Lenovo K80M beží na historickom Androide Kitkat, teda Androidu 4.4.4. - Nečakajte teda čítačku odtlačkov prstov, múdre gestá a podobné vymoženosti posledných rokov. Základné veci ako zdieľanie dátového pripojenia alebo riadenie spotreby energie však zvláda. Energiu si nijak extra strážiť nebudete musieť, vďaka batérii s kapacitou 4000 mAh má tento mobil slušnú výdrž.

Lenovo K80M je telefón pre konzervatívnych zákazníkov, ktorí na mobile neriešia technológie, hľadajú telefón za solídnu cenu a boja sa menej známych alternatív napríklad od Xiaomi alebo Meizu, ktoré za rovnakú cenu ponúkajú viac muziky.

 

Zaujal vás tento telefón? Môžete si ho objednať v našom eshope, mrknúť pri tom na náš YouTube kanál alebo na fotky na našom Kimstagramu. A nezabudnite nás sledovať na Facebooku.

bloger Jirka