Domov / Mi Notebook Air: prvý netbook od Xiaomi!

Mi Notebook Air: prvý netbook od Xiaomi!

Xiaomi je v súčasnosti jednou z najznámejších čínskych značiek chytrej elektroniky. Doteraz však napodiv nevyrábalo žiadne počítače. Doteraz - teraz prichádza so svojím historicky prvým Mi Notebookom Air. Jedná sa o mininotebook, ktorý sa bude páčiť predovšetkým rôznym pojišťovcím agentom, podnikateľom na cestách a vlastne všetkým, ktorí niekam stále jazdia a nestačí im tabliet.

 

Tento mininotebook totiž svojím 12.5 "Full HD displejom veľkostne zodpovedá práve maxitabletu. Je ale praktickejšie a vďaka klávesnici sa na ňom dá podnikať ďaleko viac vecí.

Xiaomi si svojho prvého PC výtvoru cenia naozaj veľa - za jeho cenu by ste zaobstarali plnohodnotný veľký notebook. Čím sa teda tak vymyká?

Už na prvý pohľad (alebo ak chcete dotyk) Vás upúta jeho kovové telo. Oceňujem, že práve telo z kovu dáva Xiaomi do vienka väčšine svojich výrobkov, a vďaka svojej po svete rastúcej popularite tak spolu s Applom zavádza trend postupného opúšťania plastov. Som zvedavý, kam až tento veľmi príjemný trend dôjde ... Pri ďalšom prieskume notebooku Vás zaujme ďalšia vlastnosť, ktorej sa prístroje Xiaomi pýši: dielenské spracovanie, ktoré je na naozaj vysokej úrovni. Všetko lícuje k sebe, všetko sedí na nanometer presne, nič na pošítači nemá šancu vrznúť ...

 

U mobilov Xiaomi si zákazníci cenia aj displeje, ktoré sú povestné svojimi perfektnými farbami. V tejto disciplíne viditeľne nezastávajú ani počítača tejto čínskej značky. Okrem farieb, na ktoré si nemožno sťažovať, sa monitor na jej prvom netbooku honosí titulom Full HD a poskytuje tak divácky zážitok v maximálnom rozlíšení.

Obávať sa nemusíme ani zvuku. Reproduktory - teda na to, že sa jedná o notebookovú kategórii - produkujú solídny zvuk. Xiaomi navyše na zvuku Mi Notebook Air spolupracovalo so spoločnosťou Dolby, takže si svoj počúvanie môžete vylepšiť nastavením celkom rozsiahleho ekvalizéra a niekoľkých rôznych efektov.

Kameňom úrazu je však klávesnica. Prečo? Je predsa pekne podsvietená, takže sa na nej dá písať aj potme ... No, ako sa to vezme - ak totiž neviete písať popamäti všetkými desiatimi prstami, budete mať s písaním problém. Keďže sa jedná o čínský výrobok, ktorý nemá oficiálne zastúpenie v Česku, nevyrába ani českú verziu klávesnice. To v praxi znamená, že okrem prohodených Y a Z nie je na tlačidlách vyznačená česká interpunkcie, takže v prvých chvíľach budete odhadovať, ako sa pri písaní mäkčeňov a dĺžňov naučíte triafať do správnych klávesov. Systém tohto netbooku je však v plne českej verzii; napíšete ak teda písmeno s háčikom či čiarkou, objaví sa na obrazovke.

 

Skutočnosť, že Xiaomi Mi Notebook Air je prístroj určený prevažne na cesty, potvrdzuje aj jeho USB port - ten je totiž na tomto počítači iba jeden. K notebooku tak pripojíte iba flashku alebo len myš či iné zariadenia fungujúce cez toto rozhranie. Príklad pre ilustráciu: ja mávam na svojom notebooku v jednom USB portu zapojené domáce kino, v druhom myš a tretí mávam voľný potrebný pre flash disk. Domáce kino si však na cestách vo väčšine prípadov nepripájate, a ak si potrebujete do počítača na chvíľku strčiť fľašku, myš si ľahko odpojíte - takže Vás tento nedostatok väčšinou ani tak netrápí. Druhé USBčko by sa podľa mňa mohlo nachádzať na mieste dierky slúžiacej na pripojenie externého monitora, ktorá je u tohto fešáka podľa mňa celkom zbytočná - človek potrebuje k svojej práci väčší monitor bude zjavne potrebovať aj výkonnejší počítač, ktorý si za rovnakú cenu kúpi práve aj s väčším monitorom, namiesto toho, aby si veľký monitor dokupovali k netbooku. Ak však nepotrebujete nadupanú hernú mašinu s ultraobrovským výkonom a namiesto toho zháňate ľahko zbaliteľný netbook na cesty, ktorý s vami nejaký čas vydrží aj cez hrubšie zaobchádzanie a ste mu ochotní odpustiť absenciu slovenskej klávesnice, odporúčam Vám Xiaomi Mi Notebook Air.

 

bloger Jirka