Domov / Téma - Bluetooth vs. NFC

Téma - Bluetooth vs. NFC

V dnešnom svete pojmov a reklám občas býva zložité sa orientovať. Biele zuby a pH v ústach, Modrý zub a NFC v mobile... Stomatológ nie som, tak vám poviem aspoň niečo o druhej dvojici spomínaných pojmov.

Bluetooth i NFC sú oboje bezdrôtové technológie slúžiace k prenosu dát, z ktorých NFC je tá mladšia. Mala by tak logicky byť vo všetkých smeroch lepší a prinášať oproti svojej zubaté predchodkyni samé výhody, tak tomu ale úplne nie je.

Obe technológie fungujú na krátku vzdialenosť. No, aj keď ... Bluethooth funguje na krátku a NFCčko na kratučké vzdialenosť - Modrý zub má predkus až do vzdialenosti 10 metrov, NFC signál dosiahne maximálne na iba 10 centimetrov. Bluetooth navyše hryzie rýchlejšie - jeho prenosová rýchlosť je až 2.1 Mb/s oproti maximálce 424 kb/s.

Teraz to ale NFCčko začne Bluethooth natierať, pretože na poli možnosťou využitia suverénne preberá kráľovské žezlo. Kým Bluetooth je využiteľný iba na prenos songov, fotiek a vied, NFC navyše zvládne aj bezkontaktné patby cez platobné terminály, prenos nastavenia z jedného telefónu na druhý a navyše je táto technológia využiteľná podobne ako QR kódy, z ktorých po ich naskenovaní získate odkaz na určitý obsah. NFC má ale tú výhodu, že k svojmu fungovaniu nepotrebuje rovnako ako Bluetooth pripojenie k internetu - táto technológia vo vašom telefóne sa spáruje s čipmi, v ktorých už sú všetky potrebné informácie uložené. Tými bude v budúcnosti možné osadiť napríklad jedálne lístky v reštauráciách, z ktorých tak získate prehľad o alergénoch v jednotlivých pokremch, ich nutričných hodnotách alebo zloženie.

Mať biele zuby je dnes nevyhnutné, mať Modrý zub je fajn, a ak budete mať v budúcnosti v mobile aj technológiu NFC (akože ju rovnako ako dnes Bluetooth budeme mať v telefónoch všetci), uľahčíte si život podobne ako so žiarivým úsmevom.

 

 

   Objednajte si ostatné telefóny a inú chytrou elektroniku v našom eshope!

   Viac noviniek nájdete na našom Facebooku

  Videorecenzie uvidíte na našom YouTube kanáli

   Chcete vidieť, ako fotí mobily, o ktorých píšeme? Mrknite na náš KIMstagram!

 

 

bloger Jirka