Domov / Téma - Ochrana telefonů

Téma - Ochrana telefonů

Ochrana telefónu Vám môže pripadať ako zbytočná vec. Tiež som si to myslel, kým som nezistil, že na môj mobil za 200 eur, ktorého displej zničil náraz na povrch chodníka, sa nevyrábajú náhradné diely. Pád na povrch zemský však nemusí zničiť nutne iba displej, ale napríklad aj telo telefónu. Stačí však s telefónom neopatrne prejsť po drsnejšom povrchu, čím môže ľahko dôjsť k jeho poškriabaniu. V prípade, že máte drahší prístroj, Vás podobné nehody mrzia o to viac. Ako a čím im zabrániť?

Prvou a najznámejšou možnosťou sú puzdra. Dnes už si nepredstavujte ohyzdné malé taštičky, ktoré sa dávajú za opasok - tie už našťastie skončili v prepadlisku dejín.

Dnes existujú v podstate tri typy puzdier na telefóny: prvou sú tie, do ktorých oblečieme chrbát a telo telefónu, pričom jeho displeja sa nedotýkajú a môžeme tak mobil ovládať. Tieto púzdra bývajú väčšinou gumená, v dnešnom svete si však môžete vybrať z nepreberného množstva materiálov. Rovnaké je to aj s farbami puzdier.

 

Druhým typom sú puzdrá, ktoré sú otváracie ako malá knižočka. Takéto puzdro otvoríte a na vnútro jeho zadnej strany nalepíte chrbát mobilu. Telefón potom máte schovaný v tejto "knížočke".

Tretím typom puzdier sú kapsičky, do ktorých telefón zasuniete - v podstate také "peňaženky na mobil".

Stredobodom dnešných smartphonov sú displeje, preto je nutné sa o ne starať so zvýšenou pozornosťou. Hoci dotykové, týmto obrazovkám paradoxne najviac prospieva, keď sa ich nikto a nič nedotýka. Najlepšie je, už len z preventívnych dôvodov, používať na ne špeciálne fólie alebo tvrdené sklá. Tieto ochranné prvky nalepíte na displeja rovnako ako samolepku. Narozdiel od samolepky však displeji naozaj účinne pomáhajú.

Existujú dva typy ochrany displeja: fólie a skla. Aký je medzi nimi rozdiel?

Fólie sa naozaj dajú opísať ako priehľadné samolepky - dajú sa totiž bez následkov ohýbať. Sú to kúsky tenkého plastu, ktorý chráni displej pred poškrabaním a predchodkyne tvrdených skiel.

Skúste ohnúť tvrdené sklo. Alebo to radšej neskúšajte, po ohnutí by Vám totiž prasklo. Skutočne sa totiž nejde o reklamný trik, ale o sklo. To praskne nielen pri ohnutí, ale aj pri náraze. Slúži ako taká ochranná vesta - pri náraze sa roztriešti namiesto displeja, na ktorom je nalepené ako vrchná vrstva, a touto "samovraždou" ho ochráni. Narozdiel od fólie teda okrem poškriabaniu chráni displej aj pred devastujúcimi následkami nárazu.

 

Po poškodení sa fólia aj sklo dajú z displeja ľahko odepit a nahradiť inými kusy. Ich inštalácia je jednoduchá, zvládne ju každý doma: v balení ku sklu (alebo fóliu) dostanete dva malé handričky. Najskôr displej vyleštíte tou vlhčenou, následne vysušíte suchou. Potom už jednoducho nalepíte samotné sklo. Celú operáciu odporúčame vykonávať v čo najmenej prašnom prostredí - na displeji usadený prach vytvára pod sklom po jeho nalepení vzduchové bubliny, ktoré potom spôsobujú jeho nevzhľadnosti a hlavne neprehľadnosť.

Svoj telefón môžete plne vybaviť týmito ochrannými prvkami v cenovom horizonte veľmi lacno. Možno sa Vám to zdá veľa, ale predstavte si peniaze vynaložené na nový displej alebo telefón ...