Domov / Xiaomi Redmi 3S: je naozaj taká pecka?

Xiaomi Redmi 3S: je naozaj taká pecka?

Dnešný kúsok od Xiaomi - Xiaomi Redmi 3S je tak trochu výnimočný, pretože sa dizajnovo odkláňa od napodobňovania iPhonov, ako to má vo zvyku väčšina ostatných telefónov tejto čínskej značky.

 

Toho si všimneme už na prvý pohľad, pretože hlavný reproduktor nemá typické jablkárske prieduchy na spodnom boku, ale nachádza sa nešťastne na chrbte prístroja, čo umožňuje nepraktické počúvanie bez slúchadiel - aby sme hudbu poriadne počuli, treba mobil obrátiť na displej. Keby som mal možnosť hovoriť s dizajnérmi väčšiny telefónov, vytkol by som im okrem reproduktorov aj dierku na slúchadlá, ktorú má 3S umiestnenú na hornom boku - ďaleko praktickejšie by bola na spodnom hneď vedľa USB konektora. Na chrbte modelu sa na nás usmieva 13 Mpx foťák. Okrem foťáku a baterky tu nájdeme aj čítačku odtlačkov prstov, z ktorých by si ostatní výrobcovia mohli brať príklad - funguje výborne a navyše je veľmi dobre hmatateľná. Na pravoboku nájdete pozostatok tlačidlových mobilov - tlačidlá na reguláciu hlasitosti a odomykanie / zamykanie displeja. A ak hľadáte displej, mrknite na prednú stranu telefónu - uvidíte displaj s príjemne sýtymi farbami, ktorý veľmi ochotne načúva všetkým Vašim dotykom. Má však rozlíšenie iba 720 x 1280 bodov, čo je na dnešnú dobu malá hodnota. Selfie foťák nachádzajúce sa nad displejom dovedie produkovať fotky o veľkosti 5 Mpx.

 

Xiaomi sa v určitých smeroch snažia vyjsť maximálne v ústrety svojim zákazníkom. Preto vyslyšalo ich náreky a rezolútne odmieta pridávať do svojich telefónov akékoľvek aplikácie navyše. V jeho telefónoch nenájdeme dokonca ani žiadne aplikácie od Googlu, tvorca Androidu - operačného systému, na ktorom jeho telefóny fungujú. To je prípad aj Redmi 3S, a jedna z vecí, ku ktorej by som pri kúpe nového telefónu prizeral. Väčšina obťažujúcich aplikácií totiž nejde z telefónov odinštalovať a zbytočne zaberá miesto v ich pamäti. U Xiaomi si tieto starosti robiť nemusíte.

Starosti Vám Redmi 3S nebude prirábať ani svojim výkonom. Reaguje svižne a bez škvrnky prešiel aj mojim záťažovým testom, kedy som pustil naraz približne 10 rôznych aplikácií a cez ne som si zapol ďalší apku, cez ktorú som sledoval televíziu. Nič sa nekosila a telefón fungoval ďalej úplne hladko. Iba reproduktor mi pripadal príliš tichý na to, že som hlasitosť nastavil na maximum. Keď ma už  u aplikácií, sklamalo  presúvanie ich ikon medzi jednotlivými obrazovkami - to ide ťažko a presunutie jednej ikony je potrebné často venovať viac času a trpezlivosti, než je zdravé.

  

Deti nemám, ale keby áno, určite by som u Redmi 3S používal detský režim. V ňom si vyberiete aplikácie, ktoré pôjdu po jeho zapnutí používať, a okrem nich sa v mobile inam nedostane. Pre jeho deaktiváciu je potrebné zadať heslo alebo gesto, ktoré si pred zapnutím režimu vytvoríte. Môžete povoliť iba vybrané apky alebo naopak zakázať iba tie, ku ktorým nechcete pustiť nikoho iného. Skvelý je aj režim pre osoby so zrakovým znevýhodnením, v ktorom sa jednotlivé ikony o dosť zväčší a zjednoduší. Mobil je potom použiteľný aj pre slabozrakých. A ak vám toto všetko nestačí, môžete si nastaviť funkcie jednotlivých tlačidiel, farbu LED diódy pre jednotlivé upozornenia, alebo dokonca aj typ slúchadiel, ktoré používate pre počúvanie hudby. Prístroj potom prispôsobí zvuk Vašim ušiam.

Svoju muziku, fotky, videá a apky však musíte niekam uložiť. Telefón poskytuje na dnešnú dobu malú pamäť: výrobca síce udáva 16 GB, systém však potrebuje určitý priestor. Po prvom zapnutí Vás tak privíta približne 10.5 GB. Nainštalujete si niekoľko aplikácií a ostane vám len 8.5 GB. Šťastie, že Redmi 3S podporuje pamäťové karty ...

Ak chcete mobil, ktorý si môžete nastaviť podľa svojich predstáv a ktorý vďaka špeciálnemu režimu môžete venovať napríklad aj svojim starým rodičom so zhoršeným videním, ktorý Vám poskytne istotu, stabilitu a spoľahlivosť, a nevadí ak Vám jeho celkom malá pamäť, uvažujte o Xiaomi Redmi 3S. Za príplatok si budete môcť zaobstarať aj verziu s väčšou pamäťou (32 GB, cenovo je minimálny rozdiel za dvojnásobnú pamäť). Odporúčam aj ochranu v podobe priehľadného silikonového půzdra a ochranného tvrdeného skla na displej.

 

 

bloger Jirka